Hortus et domus | NAMAI NESIBAIGIA SIENOMIS Žurnalas “Aplinka”, 2007, Nr.1(5) p.26-29
15693
post-template-default,single,single-post,postid-15693,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-starflix,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive
 

NAMAI NESIBAIGIA SIENOMIS Žurnalas “Aplinka”, 2007, Nr.1(5) p.26-29

Kas nenorėtų gyventi kokybiškai įrengtuose ir stilinguose namuose, kur būtų galima pailsėti nuo dienos rūpesčių ar sunkių darbų. Akį džiuginantis vaizdas pro langą, vandens lelijos baseine, į tolį vingiuojantis takelis, prisėsti kviečiantis medinis suolelis kuria patrauklią gyvenamąją aplinką. Tačiau kaip sukurti jaukius namus ir prie jų derantį gražų sodą?

Kodėl svarbu kurti namų interjero ir aplinkos visumą

 

Interjero ir aplinkos planavimas

Žmogus, įsigijęs žemės sklypą, paprastai užsisako gyvenamojo namo projektą, rečiau – interjero projektą, tačiau apie aplinkos tvarkymo planą dažnai net nesusimąsto. Todėl po keleto metų bandymų tvarkyti namų aplinką pačiam, dažnai susiduriama su įvairiomis problemomis: sklypas nesuskirstytas funkcinėmis zonomis, neįrengta lietaus vandens surinkimo sistema, takų tinklas išdėstytas nefunkcionaliai, ne vietoje pasodinti augalai ar neįrengtas kiemo apšvietimas, laistymo sistema. Visa tai trukdo racionaliai ir estetiškai sutvarkyti aplinką. Todėl prieš įsirengiant namus landšafto architektūros ir interjero dizaino specialistai pataria gerai pagalvoti, ar ateityje nereikės brangiai mokėti už padarytas klaidas. Verta iš anksto užsisakyti namų interjero ir aplinkos projektus.

Įrengę būstą ir kiemą pagal tarpusavyje suderintus planus, nejusite atotrūkio tarp vidinės gyvenamosios erdvės bei supančios aplinkos: išorinė erdvė pratęs ir papildys interjerą.

Tuomet bus juntama stiliaus, spalvų, formų vienovė tiek viduje, tiek išorėje, t. y. prie pasirinkto stiliaus derės ne tik baldai, šviestuvai ar gėlių vazonai, bet grindų bei sodo takų dangos, terasa, tvora, vartai, vandens telkiniai, augmenija.

Taisykime klaidas iškart

O ką daryti, jeigu būsto interjeras jau įrengtas, vienokiu ar kitokiu būdu sutvarkyta aplinka, kur gyvenamosios erdvės ir gyvosios gamtos komponentai nedera tarpusavyje ar sukelia net techninių problemų?

Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į vyraujančių spalvų kiekį, esamas formas, naudojamas medžiagas bei laiką, praleidžiamą namuose ir kieme. Įvairiai komponuojami ar formuojami dekoratyviniai augalai gali atgaivinti nepatrauklias sodo ar būsto vietas. Specialistas galipadėti išsirinkti augalus, tačiau naudinga ir patiems pasidomėti tinkamais augalais, jų rūšimis bei priežiūra.

Stilius

Labai svarbus sodo stiliaus pasirinkimas. Ir mažiausias sodas turėtų turėti stilių. Tačiau tą patį stilių galima įvairiai interpretuoti, derinti tarpusavyje kelių stilių bruožus.

Stiliaus pasirinkimą lemia Jūsų gyvenimo būdas, todėl jis turėtų būti išlaikytas ir pastato architektūroje, interjere, aplinkos apželdinime, mažosios architektūros elementuose.

Būtent ši bendro išorinio ir vidinio vaizdo derinimo taisyklė išskirs Jūsų būstą iš greta esančiųjų.

Tuščias sklypas. Nuo ko pradėti?

Įsigijote žemės sklypą, tačiau nežinote, nuo ko pradėti.

Labai svarbu pasirūpinti aplinkos tvarkymo projektu, kurį reikėtų pasiruoštiiki pavasario, kai formuojami takeliai, sodinami dekoratyviniai augalai.

Pirmiausia svarbu įvertinti realią situaciją sklype, nes ne visi norai įgyvendinami praktiškai. Daug priklauso ir nuo to, kiek lėšų skiriama aplinkai sutvarkyti. Sunku numatyti ateitį, tačiau būtina iš anksto pagalvoti, ar vėliau nebus statomi poilsio ar ūkiniai pastatai.

Aplinkos tvarkymo darbus, takų tiesimą ar kitos mažosios sodo architektūros įrengimą, augalų sodinimą pradėti reikia tuomet, kai jau įrengtos komunikacijų, lietaus vandens surinkimo sistemos, pabaigta namo apdaila, yra tvoros ir vartai.

Koks bus kiemas, priklauso nuo reljefo Kartais jį reikia performuoti, pavyzdžiui, kai negalintys sugerti vandens molingi šlaitai slenka žemyn. Esant statiems šlaitams įrengiamos šlaitinės terasos, atraminės sienelės, kuriamos pagal pasirinktą stilių. Tačiau ir natūralus, neperformuotas reljefas gali būti puikus pagrindas kuriant išskirtinę ir originalią aplinką.

Zonavimas

Planavimo pradžioje svarbus vaidmuo tenka funkciniam zonavimui, atsižvelgiant į pasaulio šalis, t. y. sklypo suskirstymas erdvėmis, kurių kiekvienai tenka savitas vaidmuo.

– Pietinėje ar pietvakarinėje pusėse siūloma formuoti poilsio erdvę, sodinti šilumamėgius žydinčius augalus, įrengtivandens baseinus, alpinariumus.

– Rytinė sklypo dalis tinkamiausia reprezentacinei zonai. Čia sodinami augalai, kurie puošia aplinką ir apsaugo
sklypą nuo triukšmo, dulkių ir vėjo. Malonūs kvapai pakelia nuotaiką, todėl prie vartelių ar įėjimo puikiai tinka žydintys,
kvapnūs augalai. Durys ar įėjimo laiptai turėtų būti ne tik funkcionalūs, bet ir puošti aplinką. Juos galima išryškinti augalais, kad
norėtųsi užeiti į namus.

– Šiaurinėje pusėje dažniausiai įrengiami garažai, malkinės. Tačiau ir šią sklypo dalį galima apželdinti žydinčiais, pavėsį mėgstančiais augalais.

ATMINKITE!

Kiekvienas sklypas planuojamas individualiai, atsižvelgiant į jo natūralų išsidėstymą, reljefo sudėtingumą, todėl ne visada tinka skirstyti teritoriją į zonas pagal pasaulio šalis.

Visais metų laikais kiemas atrodys gražus, jei didesnę jo dalį apsodinsite visžaliais augalais. Tačiau augalų sodinimas ir parinkimas
reikalauja nemažaižinių – apie dirvožemio rūgštingumą (pH), reiklumą vandeniui bei saulės šviesai ir kt. Negailėkite ploto vejai – jai skirkite saulėtą vietą prie namo.

Akcentai

Kieme, ypač nedideliuose soduose, rekomenduojamas akcentas – išskirtinis augalas, skulptūra ar kitas mažosios architektūros elementas, aplink kurį tarsi apie pagrindinę ašį būtų galima išdėlioti kitus elementus.

Augalai, takas ir vandens telkinys – pagrindiniai aplinkos komponavimo elementai. Jie turėtų būti tiek dideliame, tiek mažame sode. Net jeigu vietos labai mažai, keletas pakabinamų vazonų balkone, ant laiptų pakopų, dekoratyvinė vijoklinių augalų sienelė, vandens augalai inde ar akmenys padės sukurti akiai mielą, jaukų žaliąjį kampelį. Terasos ar sodo baldus patariama derinti prie interjere esančių baldų stilistikos, spalvinės gamos. Geriausia rinktis natūralias, prie aplinkos derančias spalvas, formas ir medžiagas. Visada žaismingai atrodys nedidelės pagalvėlės ar skoningai suderinti indai. Šių patarimų reikėtų laikytis įsirengiant ir apšvietimą, pavėsines, suoliukus, vaikų žaidimo aikšteles ar vandens baseinus bei fontanus.

Pasirenkant namo fasado spalvas verta pagalvoti, ar jų fone išryškėja augalų formos ir spalvos.

Svarbu išlaikyti išorinių spalvų ir formų vienovę su interjeru.